Prohlédněte si představení a akce, které pro vás chystáme v blízké i vzdálenější budoucnosti

Divadelní pouť 5. ročník

25. května 2024
Dolní Zálezly
Celodenní festival nejen pouličního divadla v Dolních Zálezlech pro diváky jakéhokoliv věku.
13:00–18:00 LOUTKY BEZ HRANIC: Včely

Interaktivní výtvarně-divadelní instalace o fascinujícím světě společenství včel medonosných.

tvůrčí tým Kristýna Täubelová, Dora Bouzková, Jiřina Vacková, Jan Beneš hosté Tinka Avramova, Daniela Voráčková, Anna Romanova hudební spolupráce Marek Doubrava pro děti 3+

 

13:30–14:25 ÚSTAV ÚŽASU: Stůl nad zlato

Představení je adaptací Boženou Němcovou popularizované pohádky, zasazenou do rámce meziválečných událostí 20. století. S odstupem a nadsázkou společné hry tu protagonisté pojmenují svízele odloučení a ztráty, kterých minulé století přineslo více, než si kdokoli uměl představit.

obsazení Jakub Folvarčný délka představení 55 min. pro děti 6+

 

13:30, 14:30, 15:30, 16:30 JAKUB GOTTWALD: Staré pověsti české

poutavé čtení na lodi Marie plující na řece Labi

 

14:00–17:00 MUSAŠI ENTERTAINMENT COMPANY: Miniatury

Série loutkových miniatur - krátkých sólových inscenací pro malý počet diváků. Původně byly založené na mobilitě loutkoherce, totiž že má celé divadlo připevněné na sobě a může se s ním volně pohybovat, všechna jsou sólová (některá nonverbální) v časovém rozmezí 7-15 min. Později vznikla varianta "Divadelní věž". Trojice divadel je vyvedena jako skříňky, z nichž se dá postavit malá věž a odehraje se horní představení. Poté je možné věž přeskládat, umístit nahoru jinou skříňku a odehrát jiné představení. Takto je možné hrát stále dokola.

připravili Tereza Havlová, Adam Páník pro děti 3+

 

14:45–15:40 TEATRO PICCOLINO: Pan Bonobo

Pan BONOBO je chytrý, mrštný, vtipný, mlsný, šikovný a velmi rychlý. Tím provokuje a škádlí svého Krotitele Rodolfa, se kterým putují světem. Pan Bonobo má rád banány, čokoládu, svoji nohu, dorty, čaj, legraci a všechny děti, ale i ty z vás, co kdysi byly dětmi. Pan Bonobo se svým Krotitelem k nám přicházejí až z dalekého Vaudeville. Z časů, kdy lidé chodili ve fracích, platilo čestné slovo, dámy i pánové měli úroveň a šlehačkové dorty měly dvojí použití. Pro děti 2+

 

16:00–16:45 DIVADLO B: Malá mořská pohádka

Příběh na motivy H. Ch. Andersena o touze jedné malé mořské víly. A taky o touze všeobecně. A také o tom, jak drahé může být, získat nesmrtelnou duši. A o tom, že je krásné být člověkem.

Jak asi tráví chvíli,

malé mořské víly,

když moře je klidné,

když sílí...

...jednou přijde chvíle,

kdy konec je mořské víle

ta se změní v cosi,

pěnivé a bílé.

Evelína se nemůže dočkat svých patnáctých narozenin, kdy se bude moct poprvé podívat do světa lidí. Ale jaké nečekané touhy a potíže sebou splnění tohoto přání přinese, o tom se jí ani nezdálo. Povede se jí získat princovo srdce či nesmrtelnou duši? Bude Evelíny srdce natolik čisté a statečné?

hrají Adriana Kubištová Máčiková režijní spolupráce Dora Bouzková scéna a loutky  Karel Czech hudební spolupráce Jindřich Čížek délka představení 45 min. pro děti 4+

 

17:00–17:40 JOHNNY & JENNY: J.O.E.

J.O.E. a Rue jsou nerozlučná dvojka. J.O.E. je jedinečný robot, který dokáže téměř všechno, na co si Rue jen vzpomene. Nikdy se neunaví, vždy je pro každou novou hru, umí nakrmit, rozesmát i ošetřit, je zkrátka nejlepší. Alespoň v jejích očích. Téma dětí a moderních technologií je stále aktuální. Jaké by to bylo, kdyby dítě mělo svého robotického společníka, který by byl takřka dokonalý, že by až děsivě mohl zastat funkci “běžného rodiče”?

námět/hrají Jonatán Vnouček a Michaela Stará režie Ondřej Holba dramaturgická spolupráce Ondřej Holba, Jonatán Vnouček, Michaela Stará konzultace/supervize Lukáš Houdek hudba Matouš Hekela kostýmy Vojtěch Hanyš produkce Zuzana Malina délka představení 40 min. pro děti 5+

Moetivi Karavan: Expedice k domovu

14.–16. srpna 2024
piazzetta Veřejného sálu Hraničář, Ústí nad Labem
představení pro děti i dospělé s afterparty a workshopem

MO = doma     MOE = vzorek, ornament

TIVI = opakování, rytmus     OET = chyba, výjimka

Zážitková inscenace vhodná pro malé i velké se odehrává uvnitř karavanu, který je zároveň výtvarnou instalací. V Moetivi karavanu ožívají obyčejné věci, které má každý doma. Uvnitř je útulno, bezpečí, hra, tajemství... a možná přijde i sob...

Autorský divadelně-výtvarný projekt Báry Ungerové, Dominiky Špalkové a Venduly Tomšů si pokládá otázku, co je to doma. Je domov místo nebo pocit? Možná, že doma je všude tam, kde jsme my. Daleká cesta za blízkým domovem. Expedice za podstatou domova autorky dovedla až daleko na Island mezi sopky a lišejníky a až k Sámům a sobům na sever Norska. Inspirovaly se rytmem, krajinou, rituály a příběhy lidí. Doma je pro mě vroucí voda v konvici a puštěné rádio. Doma je pro mě chleba s máslem. Autorky skládaly střípky ze vzpomínek, pocitů, zvuků, barev, tvarů, ornamentů, předmětů, chutí a vůní a tento obraz kaleidoskopu potom otiskly do inscenace Moetivi Karavan.

Představení je vhodné pro rodiče s dětmi od 4 let / délka 40 min.

15. srpna po představeních navazuje od 20:00 PALAČINKOVÁ AFTERPARTY před Moetivi Karavanem, protože ... Bára je doma tam, kde si může udělat palačinky. Dominika je doma tam, kde se může podělit o své zážitky a povídat si. Setkání s autorkami a performerkami Bárou a Dominikou po představení Moetivi Karavan / Expedice k domovu. Promítání Bářiných fotografií z průběhu projektu, tvůrčích pobytů na Islandu a v Norsku a příprav na představení. Volná diskuse o projektu a tématu domova, sdílení dojmů z představení. Bára tančí u sporáku, dělá pro všechny domácí palačinky a z kazeťáku hraje hudba od Dva, Midi Lidi, Zrní a dalších oblíbených party kapel. Není potřeba mít vstupenku.

16. srpna pak bude mezi 14. a 18. hodinou na stejném místě probíhat TVOŘIVÝ WORKSHOP PRO DĚTI MŮJ DOMOV / EXPEDICE. Výtvarně-divadelní workshop, během kterého si děti vytvoří svoje malé divadlo, inspirované pocitem opravdového nebo snového domova. Jak takový domov chutná? Jak to v něm voní? A kdo v něm bydlí? Na workshopu budeme pod vedením jedné z autorek inscenace Moetivi Karavan / Expedice k domovu, Dominiky Špalkové, pracovat výtvarně-divadelní technikou Lambe Lambe, pomocí které se společně naučíme, jak si vyrobit svoje malé divadlo v krabičce. Během workshopu, který bude rozvíjet představivost, empatii a tvořivé schopnosti, vzniknou malé divadelní příběhy o tom, co je pro nás doma.

autorky Dominika Špalková a Bára Ungerová performerky Dominika Špalková, Bára Ungerová, alt. Vendula Tomšů autorská spolupráce na začátku cesty Lucie Dlabolová autorská spolupráce na konci cesty Vendula Tomšů design Barbora Ungerová scénografie Vendula Tomšů hudba Dva, Zrní, Kutya zvuk Ladislav Mirvis Mirvald světla Jiří Pirko Šmirk foto Jiřina Šmídová, Barbora Ungerová technický support Jan Unger, Jan Tomšů producent ProFitArt partnerské organizace Arctic Culture Lab (Norsko), Handbendi (Island) podpořili Fondy EHP (www.fondyehp.cz / www.eeagrants.org) – program Kultura (https://www.eeagrants.cz/cs/programy/kultura), Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha

KULT 27

9.–18. října 2024
Ústí nad Labem
předprodej vstupenek v létě 2024

Jako téma 27. ročníku festivalu KULT jsme zvolili téma Kořeny.

Představme si kulturu jako kořenový systém stromu. Tímto stromem je lidská společnost, kterou kořeny kultury vyživují, hydratují a léčí. Bez kulturního rozměru člověka by společensko-sociální vazby mezi lidmi zanikly a vztahy vyschly.

Divadelní festivaly jsou místem setkávání a sdílení. Divadlo a umění obecně má v sobě zakořeněné terapeutické, vzdělávací, sociální a další prospěšné funkce. Stejně jako stromy v lese mezi sebou komunikují pomocí svých navzájem propletených kořenů, festival KULT v Ústí nad Labem propojí každoročně desítky umělců z celé České republiky i zahraničí s místními obyvateli a to nejen v kontextu města, ale v kontextu celého kraje, který tímto společensky vzkvétá. Jak známo o takto křehké “biologické” systémy, jako je kultura v krajích, je v dnešní době potřeba pečovat a to hlavně formou ochrany.

Rádio KULT: V Ústí chce žít každý

Rádio Kašpar

Spolek Kult získal jedinečnou příležitost prezentovat město Ústí nad Labem a jeho kulturu na vlnách Rádia Kašpar. Každé sudé úterý se vysílal 90minutový pořad V Ústí chce žít každý, kde si moderátoři Filip Nuckolls a Honza Kvasnička zvali hosty, kteří se významně podílí na kulturním životě v Ústí nad Labem. Zajímavým fenoménem je skutečnost, že většina těchto hostů se v Ústí nenarodila, ale město a jeho okolí jim učarovalo natolik, že se rozhodli ve městě žít a pracovat.

Hosté:

Nataša Gáčová

Kateřina Chalašová

Marek Douša

Petr Kuneš

Jiří Bartoš

Jiří Černý

Jan Civín

Barbora Hyšková

Miroslav Oros

Ondřej Klein

Ivana Zochová

Aleš Loziak

Petr Karlíček

Eva Mráziková

Jan C. Löbl

Richard Loskot

Michal Somoš

Jakub Gottwald

Filip Nuckolls a Honza Kvasnička

Chcete, aby vám z našeho programu nic neuniklo?

Můžete nás sledovat na Facebooku, nebo nám zanechte svoji e-mailovou adresu.
Ozveme se vám kdykoli budeme mít něco nového.

Děkujeme našim partnerům

Partneři