Prohlédněte si představení a akce, které pro vás chystáme v blízké i vzdálenější budoucnosti

Divadlo KULT: Exploze | audiowalk

21. března 2023 – neomezeně
Ústí nad Labem centrum
akce se po zakoupení vstupenky můžete účastnit kdykoliv

Ve středu 8. února 1989 v ranních hodinách došlo k výbuchu v atriu budov národních výborů v Ústí nad Labem. Ke zranění osob nedošlo, hmotná škoda je značná. Na naši politickou scénu vstoupil nový pochybný a nebezpečný argument – teror. Tlaková vlna ze dvou nastražených náloží vyrazila odhadem tisíc okenních skel.

Bomby tvořilo celkem asi 10 kilo trhaviny Gelamon, růžový a fialový budík Mirka 394 od firmy Prim a krabice z dřevotřísky. Nejprve explodovala menší nálož, která vystřelila tu větší do výšky a ta explodovala až poté, aby bylo dosaženo co největšího destrukčního efektu. Šlo o velmi profesionální práci. Strůjce výbuchů nebyl nikdy dopaden.

Za posledních 30 let vzniklo mnoho teorií, kdo za explozí stál. Všechny byly liché. Vydejte se s námi na místo činu a dozvíte se pravdu!

Pro tuto inscenaci jsme zvolili formát audiowalk. Budete potřebovat chytrý telefon s nainstalovanou aplikací na čtení QR kódů a sluchátka. Inscenace začíná v atriu magistrátu, kde je první QR kód umístěn na plechovém štítku na kamenném boku lavičky naproti vstupu na ÚMO. Načtením QR kódu se dostanete na webovou stránku, kde spustíte úvodní kapitolu příběhu. Ta vás zavede na další místo. Tam načtete další QR kód, který otevře další kapitolu. Tímto způsobem procházíte lokacemi a do sluchátek vám zní příslušné kapitoly. Celý příběh zahrnuje 7 kapitol tzn. 7 lokací na zhruba 2 kilometrech cesty. V přechodech posloucháte dobová intermezza.

námět Honza Kvasnička režie Filip Nuckolls audio Jiří Pletánek

Obsazení Marta Vítů, Gabriela Hauptvogelová, Jindřiška Moravcová, Ctirad Götz, Jan Řezníček, Jan Jankovský, Jiří Černý, Jakub Gottwald, Jan Plouhar, Jiří Kraus, Lukáš Černoch, Matúš Bukovčan, Jiří Trnka, Kryštof Kotek, Jan Veselý, Tadeáš Horohleď, Miroslav Slanec, Miroslav Rosendorf, Filip Nuckolls a Honza Kvasnička

vývoj a výroba aplikace Kamil Kukura a Jan Novák

MeetFactory: Můj boj

5. června 2023
Činoherní studio

Divadelní adaptace díla Můj boj norského autora Karla Ove Knausgårda pracuje s prvním dílem hexalogie - Smrt v rodině.

Dva bratři se po smrti svého otce vydávají na cestu do jeho posledního bydliště, aby se společně postarali o pohřeb. Na půdorysu těchto okolností se rozehrává řetězec úvah, reminiscenací, myšlenek, ale i mikrodramat - neefektních, přesto však bolestivých natolik, že je máme tendenci sami před sebou mnohdy zamlčovat. Může být jejich vyslovení očistné? Nebo posloužit aspoň jako důkaz, že na určité úrovni člověk může držet svůj život na moment ve vlastních rukou? Mluvím, tedy jsem.

Monumentalita vyvolává pocit chaosu: Svět hlavního hrdiny jako by nekontrolovatelně nabýval na objemu. Adaptace si neklade za cíl složité a velkolepé Knausgardovo dílo dramatizovat do podoby divadelní hry; opírá se o specifickou autorovu vypravěčskou flow, využívá prostředky vyprávěného divadla a formátu mixed reality performance, zážitku založeném na vnímání reality autentické versus virtuální (zprostředkované) a veřejné verus soukromé.

City jsou jako voda, ta se taky vždycky formuje podle okolí. Dokonce ani nejhlubší bolest nezanechá stopy, když máme pocit, že nás zahlcuje a trvá příliš dlouho, není to proto, že by city nějak zatuhly, je to tím, že se zklidní a zůstanou bez pohnutí, stejně jako nehybná voda v jezírku.

Norský autor Karl Ove Knausgård  si svou románovou autobiografickou hexalogií vysloužil přirovnání k novodobému Marcelu Proustovi. Svoji verzi „pátrání po ztraceném čase“ zapsal do rozsáhlého literárního seriálu, literární reality show, v níž se pokouší nevyhýbat se pojmenování žádného ze svých pocitů. Všechno musí jít ven! Co je povoleno literatuře - a za jakou cenu? A co je tedy v takovém kontextu povoleno divadlu? 

překlad Klára Winklerová úprava Petra Tejnorová, Matěj Samec režie Petra Tejnorová dramaturgie Matěj Samec scéna Richard Loskot kostýmy Adriana Černá video-technická spolupráce Dominik Žižka zvuková spolupráce Tomáš Novotný produkce Magda Juránková obsazení Saša Rašilov, Václav Rašilov foto Andrea Černá

délka představení 80 minut

Představení se uskuteční za finanční podpory města https://www.usti-nad-labem.cz/cz/.

Loď Tajemství – My kluci, co spolu chodíme: Ponorka

21. července 2023 od 19:00 hodin
kotviště Vaňov, Ústí n.L.
v ceně vstupenky také koncert Kvietah

Vítejte na palubě lodi, která skýtá mnohá tajemství! 

Nastupte na zaoceánský parník plný honosnosti, jehož plavba se ale zvrtne. Kabaretiéři se totiž po vyplutí vrhnou do neprozkoumaných vod strukturované improvizace. Staňte se součástí expedice nesoucí se skrz absurdní vlny tance, akrobacie a humoru!

Den 57, kdesi uprostřed Atlantiku
Zavřen v kajutě. Jsou tu tři další. John pořád mlčí. Měl jsem sen o mořské panně. Nepadají mi žádné šestky. 

Objeví Kluci ve všudypřítomném moři svobodu, nebo je zláká zpěv sirén a narazí? A co když pak expedice ztratí směr? Možnosti posádky a pasažérů lodi se můžou rozpínat do nekonečných dálav, nebo se smrsknout na pár metrů čtverečních. Z honosné plavby se rázem stane expediční ponorka do nitra nás samých. Zmenšující se prostor jakožto pomyslné odtikávání ke konci.

Den 116, kdesi uprostřed Atlantiku
Zavřen v kajutě. Jsou tu dva další. Jejich tváře se mi před očima mění v tu matčinu. Zmatený. Vyděšený. Potřebuji prostor.

Kapitán opouští loď jako poslední. Jak ale tohle vyřešit, když jsou kapitáni všichni? Kdo rozplete uzel událostí, ve kterém je možná ukryto vícero konců? Každá plavba je jiná a unikátní. A tohle platí čtyřnásob na divadelní expedici souboru My kluci, co spolu chodíme.

námět, režie, dramaturgie My kluci, co spolu chodíme obsazení Václav Wortner, Andrej Lyga, Šimon Pliska, Lukas Blaha, Tomáš Kůgel zvuk Tomáš Kůgel scénografie Michaela Semotánová asistentka scénografie Ema Dulíková light design Jonatán Vnouček produkce Lucie Mlejnková, Žanda Špánková, Anna Křepínská, Anna Chlíbcová

doporučená věková hranice 15 let délka představení 90 minut bez přestávky

Představení se uskuteční za finanční podpory města https://www.usti-nad-labem.cz/cz/.

Loď Tajemství – Kvietah – sólový koncert

21. července 2023 ve 21:00 hodin
kotviště Vaňov, Ústí n.L.
  • zdarma
  • 21. 07. | 21.00

Kvietah, vlastním jménem Magdalena Fendrychová, je česká hudební skladatelka a písničkářka vystupující od roku 2020.

Působila ve skupinách White Russian Milkshake, May The Way a Horror make up set. Svoji hudbu zařazuje do žánru indie pop/rock. Studuje skladbu na konzervatoři.

První oficiální desku Hejno černejch koček vydala v únoru 2022 na labelu Divnosti, desce předcházely dva singly a úspěšná crowdfundingová kampaň na Donio.cz.

Loď Tajemství – FRAS: Medař

22. července 2023 v 16:00 hodin
kotviště Vaňov, Ústí n.L.

Joshi nikdy nemusel daleko z vesnice. Jeho život byl tak šťastný, jak jen může život starého nepálského mládence být. Pak ale Joshiho sestra onemocněla. Teď ho čeká nelehký úkol. Dojít až na vršky hor a donést odsud pro sestru lék. Je to však nebezpečná cesta, ze které se nemusí vrátit živý.

Nonverbální loutkové divadlo

režie Johana Bártová scénografie, loutky Jakub Šulík hudba FRAS obsazení Matěj Šumbera, Jakub Šulík

představení pro děti 8+ a dospělé délka představení 45 min

Představení se uskuteční za finanční podpory města https://www.usti-nad-labem.cz/cz/.

Loď Tajemství – Plata Company: Tisíc tuctů

22. července 2023 ve 14:00 hodin
kotviště Vaňov, Ústí n.L.

Zlatá horečka na Aljašce byla jiná než ty ostatní. Kdo chtěl zlato, musel překonat chilkootský průsmyk, přežít několik lavin, neutopit se při plavbě do Dawsonu, nezmrznout v šedesáti stupňových mrazech   a prokopat se několika metry sněhu, ledu a zmrzlé půdy. Pustit se do takového podniku mohou jen úplní blázni nebo ti, které sžíralo vědomí, že svému životu něco dluží. Proč by se jinak vydávali na výpravu, z níž se jim z každých dvou investovaných dolarů vrátí jeden ve zlatě? Našli se však i tací, kteří nechtěli těžit zlato ze země, ale ze svých bližních.

Autorská adaptace několika povídek Jacka Londona s loutkami a kartony od vajec.

Námět, scénář, dramaturgie Jakub Maksymov & Plata Company režie Jakub Maksymov obsazení Eliáš Jeřábek, Dominik Migač, Štěpán Lustyk, Milan Vedral hudba Milan Vedral scénografie a světelný design Fortuna Herzová produkce Adam Svoboda

představení pro děti 8+ a dospělé délka představení 45 min

Představení se uskuteční za finanční podpory města https://www.usti-nad-labem.cz/cz/.

Premiéra!

Rádio KULT: V Ústí chce žít každý

Rádio Kašpar

Spolek Kult získal jedinečnou příležitost prezentovat město Ústí nad Labem a jeho kulturu na vlnách Rádia Kašpar. Každé sudé úterý se vysílal 90minutový pořad V Ústí chce žít každý, kde si moderátoři Filip Nuckolls a Honza Kvasnička zvali hosty, kteří se významně podílí na kulturním životě v Ústí nad Labem. Zajímavým fenoménem je skutečnost, že většina těchto hostů se v Ústí nenarodila, ale město a jeho okolí jim učarovalo natolik, že se rozhodli ve městě žít a pracovat.

Díly s hosty:

Nataša Gáčová

https://bit.ly/RadioKULT_KaterinaChalasova

https://bit.ly/RadioKULT_MarekDousa

https://bit.ly/RadioKULT_PetrKunes

https://bit.ly/RadioKult_JiriBartos

https://bit.ly/RadioKULT_JiriCerny

https://bit.ly/RadioKult_JanCivin

https://bit.ly/RadioKULT_BarboraHyskova

https://bit.ly/RadioKULT_MiroslavOros

https://bit.ly/RadioKULT_OndrejKlein

https://bit.ly/RadioKULT_IvanaZochova

https://bit.ly/RadioKULT_AlesLoziak

https://bit.ly/RadioKULT_PetrKarlicek

https://bit.ly/RadioKULT_EvaMrazikova

https://bit.ly/RadioKULT_JanCLobl

https://bit.ly/RadioKULT_RichardLoskot

https://bit.ly/RadioKULT_MichalSomos

https://bit.ly/RadioKULT_JakubGottwald

https://bit.ly/RadioKULT_Nuckolls_Kvasnicka

Chcete, aby vám z našeho programu nic neuniklo?

Můžete nás sledovat na Facebooku, nebo nám zanechte svoji e-mailovou adresu.
Ozveme se vám kdykoli budeme mít něco nového.

Děkujeme našim partnerům

Partneři